RIT: tárlatmegnyitó és díjátadó

Írta: Simon Rita | Forrás: KISZó | 2020. december 18.

Hagyományosan, minden év decemberében rendezik meg a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának (RIT) Téli tárlatát. Ezúttal – díjátadóval egybekötve – szűk körben tartották az ünnepélyes megnyitót.

RIT: tárlatmegnyitó és díjátadó

Magyarország Ungvári Főkonzulátusa, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség és a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társasága immáron hatodik alkalommal jutalmazza a társaság munkáját kiemelkedően támogató és építő személyeket, művészeket.

Az idén Iván Ambrus festőművész, a RIT alapítótagja (idős kora miatt nem lehetett jelen a rendezvényen, helyette a testvére vette át a díjat), illetve Vári Fábián László költő, a Magyar Írószövetség Kárpátaljai Írócsoportjának elnöke részesült elismerésben. Utóbbi a művészeteket pártoló mecénás kategóriában kapta a Révész Imre Díjat.

A díj részét képezi az Erfán Ferenc képzőművész tervei alapján elkészült bronz érme, egy oklevél és jelképes pénzjutalom. Buhajla József ungvári főkonzul, Molnár László, a KMKSZ kulturális titkára, illetve Kulin Ágnes, a RIT elnöke gratulált legelőször a kitüntetetteknek.

2020-ban második alkalommal hirdette meg ösztöndíjpályázatát a RIT. A pályázaton olyan kárpátaljai és kárpátaljai származású fiatal magyar művészek vehettek részt, akik októberig nem töltötték be 30. életévüket. Az ösztöndíját idén a tiszapéterfalvai Kutasi Csaba vehette át. A fiatal művész bemutatását követően, Kulin Ágnes és a tavalyi ösztöndíjas, Zsigó Olívia nyújtotta át az oklevelet és kívánt sok sikert a fiatal művésznek.

A díjátadó után a RIT elnöke megtartotta éves beszámolóját. Kulin Ágnes kitért a koronavírus-járvány okozta nehézségekre, az elmaradt alkalmakra, kiemelte azokat az új kezdeményezéseket is, amelyeket az év során sikerült megvalósítaniuk. Többek között szólt a fennállásának 30. évfordulóját ünneplő RIT új projektjeiről. Az egyik ilyen a digitális tárlatvezetés. Egy másik pedig a Kovács Vilmos Irodalmi Társasággal (KVIT) közösen szervezett, a Nyitott ablak – képekben a szót és szavakban a képet elnevezésű műhelymunka.

A megnyitó keretében emlékeztek meg a nemrég elhunyt Benkő Györgyről és Balogh Máriáról. Életpályájuk bemutatásával, majd egy perc csenddel adóztak emlékük előtt.  A kiállításon Benkő György két befejezetlen alkotása is megtekinthető.

A Boksay József  Kárpátaljai Megyei Szépművészeti Múzeumban december 18-tól egy hónapon keresztül látogatható a kiállítás, amelyen huszonnégy művész alkotását tekinthetik meg az érdeklődők.

Hírek

  • A Dnyepertől a Dunáig – zenei utazás Kárpátalja sokszínűségében

    Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...

  • Ismeretlen Bartók-mű kézirata került elő

    Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.

  • Több díjat is kapott a Revizor az országos színházi találkozón

    Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.

  • Szent Iván éjjele, a pogány-keresztény ünnep

    A leghosszabb nappal – június 21-e – után nem sokkal, június 23-ról 24-re virradóra ünneplik Szent Iván éjjelét.

Események

Copyright © 2026 KMMI