Kárpátaljai festődinasztia közös tárlata: Erdélyi – három nemzedék

Írta: Badó Zsolt | Forrás: karpataljalap.net | 2023. szeptember 26.

Az Erdélyi család három generációjának festményeiből nyílt kiállítás a Munkácsy Mihály Magyar Ház kiállítótermében szeptember 21-én Munkácson. A tárlaton Erdélyi Béla, Erdélyi János, Erdélyi László, valamint Villasek Rudolf és Villasek Tibor munkáit tekintheti meg a képzőművészet iránt érdeklődő közönség.

Kárpátaljai festődinasztia közös tárlata: Erdélyi – három nemzedék

A tárlatot megnyitó ünnepségen Villasek Tibor pontosítva sok lexikon szócikkét elmondta, hogy az Erdélyi családnak tizenegy gyermeke volt. Erdélyi Béla ötödik volt a sorban, Erdélyi János pedig a tizedik. Míg Bélának nem született gyermeke, Jánosnak kettő is, Ilona és László. Erdélyi Ilonát Villasek Rudolf festőművész, Erdélyi Béla tanítványa vette feleségül, az ő gyermekük Tibor. Így néhai édesapja, nagybátyja László, nagyapja János és annak testvére, Béla képeivel együtt állította ki most saját munkáit. Ők öten egy kárpátaljai festődinasztiát alkotnak.

Tudósítónkkal beszélgetve Villasek Tibor elmondta még: „Én ebbe a házba, ebbe a családba születtem, ezeknek a művészeknek a képei között nőttem fel. Főleg tájképfestő vagyok, csendéleteket is festek, portrét ritkán, mert nem nagyon érdekel – szerintem azt kell csinálni, amit az ember lelke, szíve diktál. Ezen a kiállításon meglehet figyelni, hogy a családon belül ki kitől tanult, hatottak-e a másikra. Jól látja, az én képeim, meg az apám képei között van egy bizonyos hasonlóság. Én így látom a világot. Nekem így tetszik.

Édesapám már a hetvenes évek elején elvitt egy alkotótáborba, 1974-ben már itt, Munkácson kiállítottam. 1975-ben beprotezsált a kárpátaljai „nagyművészek” közé egy művésztáborba, ahol én voltam a kölyök. Az nekem annyira megtetszett, azóta is szívesen megyek alkotótáborokba, ha meghívnak, szeretem azt a légkört, szeretek ott alkotni. A legtöbb képemen a kárpátaljai tájak köszönnek vissza, de jártam én már nemzetközi alkotótáborba Magyarországon, Szlovákiába, Romániába, Németországba. Jövő héten is utazok Szlovákiába” – árulta el magáról a művész.

A tárlatmegnyitón Albertné Simon Edina ungvári magyar konzul elmondta, hogy Magyarország Ungvári Főkonzulátusa korábban szintén egy újfajta kezdeményezést indított útjára, hiszen az elismert kárpátaljai festőművészek közül sokan vallhatják magukat művészdinasztiák tagjainak. „A májusban útjára indított kiállítás-sorozatunkkal a kárpátaljai művészcsaládok több nemzedékének munkásságába kívánunk betekintést nyújtani. A művészdinasztiák bemutatását Boksay József, a kárpátaljai festőiskola egyik alapítója, kiemelkedő képviselője és családja bemutatásával kezdtük meg. Nagy öröm, hogy a mai kiállítással ez a sorozat folytatódik…” – mondta el a konzul asszony.

Kopriva Attila festőművész, a Kárpátaljai Képzőművészeti Főiskola docense kiemelte, hogy az Erdélyi családhoz hasonlóan híres művészcsalád Kárpátalján a Villasek család is. Még a XIX. században híressé vált Villasek Valentin, aki a Munkács melletti Frigyesfalvai Vasgyárnak volt a fő művésze, akinek munkái nagyon elismertek voltak, többek között arany díjat kapott az iparművészeti világkiállításon. Villasek Valentin fia, Rudi bácsi vette feleségül Erdélyi János festőművész lányát, így kapcsolódott össze a két neves művészcsalád. „A művészek kiállított képein látható a nagybányai festőiskola hatása. Kiemelném közülük Erdélyi Lászlót, akinek egyedi stílusa eltér a plein air festészettől, ő átment az absztrakt művészetbe. László Ungváron élt, zenész volt, ha figyelmesen megnézzük a műveit, akkor a zene ritmusát is észrevehetjük” – mutatott rá Kopriva Attila.

Popovics Béla művelődéstörténész emlékeztetett: „Ebben a furcsa világban, ahol élünk, ebben a háborúban, amely körülvesz bennünket, a munkácsi magyarságot egy ideje megterheli az, hogy »verekednünk« kell napi szinten azért, hogy megmaradjon a magyar iskolánk, amit a gonoszság és a butaság erői megpróbálnak eltüntetni. Ebben a miliőben egy színfolt, egy megállási lehetőség ez a csoda, ami itt van most. Alkalom a szemlélődésre. Alkalom arra, hogy megálljunk, egy kicsit eltávolodjunk a napi problémáktól…” – fogalmazott Munkács város legelismertebb helytörténésze. A kiállítás megtekinthető 2023. október 10-ig, hétköznapokon 8 és 16 óra között.

Hírek

  • Az ungvári miniszobrok nyomában

    Talán nincs is olyan lokálpatrióta, aki ne hallott volna az ungvári miniszobrokról. A bronzból készült miniatűrök hamar Kárpátalja megyeszékhelyének népszerű látványosságává váltak. Az első ilyen alkotás 2010-ben tűnt fel az Ung folyó partján. Az azóta eltelt 15 év alatt több mint 70 miniszobor kész...

  • Elérhetővé váltak online Liszt Ferenc levelei és naplói az OSZK Copia felületén

    Liszt Ferenc életét bemutató több mint 800 levél és 3 napló vált szabadon hozzáférhetővé az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) és a Zeneakadémia Liszt Ferenc Emlékmúzeuma és Kutatóközpontja közös projektjének eredményeként a nemzeti könyvtár Copia tartalomszolgáltatási felületén. A közzétett anyagna...

  • „Az, hogy mindannyian zenészek vagyunk, egy közös pont az életünkben…”

    Közvetlen, jóindulatú, segítőkész. A zene kislány kora óta meghatározó szerepet játszik az életében, amit mindmáig szívvel-lélekkel végez. A református egyház is közel áll hozzá, s családjához. Közel húsz esztendeje orgonál a beregszászi templomban. Szabad idejét a családjával tölti, mivel két fiúgy...

  • A Dnyepertől a Dunáig – zenei utazás Kárpátalja sokszínűségében

    Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...

Események

Copyright © 2026 KMMI