Az Ungvári Főkonzulátus diplomatái nem ismernek lehetetlent!
Magyarország Ungvári Főkonzulátusának munkatársai az ünnepek alkalmával egy varázslatos kezdeményezés résztvevőivé váltak, a csoda előttünk vált valósággá!
Írta: Buhajla József | Forrás: KISZó | 2021. január 13.
Magyarország Ungvári Főkonzulátusának munkatársai az ünnepek alkalmával egy varázslatos kezdeményezés résztvevőivé váltak, a csoda előttünk vált valósággá!
Külképviseletünket a közelmúltban az anyaországból a „Szegeden láttam” Facebook csoport képviselői keresték meg, egy különleges mesébe illő történettel:
„A karácsonyi ünnepek alatt a Tisza Szegednél sodort partra egy üvegpalackot, benne egy ukrán nyelven megfogalmazott levélüzenettel. A „palackposta” megtalálója egy szegedi lakos volt, aki segítségért folyamodott a cirill betűs üzenet lefordításában. A fordítás alapján kiderült, hogy az üzenetet egy lembergi illetékességű hároméves kislány, Szófia, egy korábbi kárpátaljai Tisza-parti nyaralás során bocsátotta vízre, annak reményében, hogy a benne foglalt kívánsága megvalósuljon. Levelében azt kérte a megtalálótól, hogy küldjön neki ajándékot lembergi otthonába.”
A „Szegeden láttam” Facebook csoport tagjai részéről számos önzetlen felajánlás történt a gyermek számára, azonban a jelenlegi vírushelyzet, a határok átjárhatatlansága, illetve a nagy távolság miatt ezek eljuttatása akadályba ütközött.
A kezdeményezés sikere érdekében azonban külképviseletünk kérésére – a pravoszláv karácsony közeledte okán – Magyarország lembergi tiszteletbeli konzulja felkereste a kislány által meghagyott címet, ahol nagy meglepetésben volt része.
A palackposta története igaz, Szófia Nagyszőlős mellett nyaralt, amikor megfogalmazta a kívánságát és – némi felnőtt segítséggel – papírra vetették az üzenetet, majd az üvegben útjára indították a Tisza hullámain. Csupán a dátumban tévedtünk, ugyanis mindez 15 évvel korábban, egy 2005-ös nyaralás során történt, amikor még hároméves volt a gyermek. Az immáron 18 éves Szófia meghatódva vette át az ajándékot a tiszteletbeli konzul asszonytól.
Köszönjük a „Szegeden láttam” Facebook csoport tagjainak a nemes kezdeményezést, jól mutatja a magyar emberek határtalan szeretetét, egy csoda vált valóra az önök segítségével!
Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...
Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.
Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.
A leghosszabb nappal – június 21-e – után nem sokkal, június 23-ról 24-re virradóra ünneplik Szent Iván éjjelét.