Beregszász is csatlakozott a Kárpát-medence kenyere programhoz

Írta: Tudósító | Forrás: KMMI-sajtószolgálat | 2013. augusztus 19.

Beregszász városa is bekapcsolódik a Szolnoki Televízió „Kárpát-medence kenyere” TV-híd műsorába, amely során ökumenikus szertartás keretében áldják meg az új kenyeret. Két évvel ezelőtt sütötték meg először a Szolnok Televízió szervezésében a Nemzet kenyerét, amely először 57 kilósra, a következő évben azonban már 120 kilósra sikeredett. A hatalmas cipókat alföldi lisztből, székelyföldi kemencében készítette el Diószegi László sepsiszentgyörgyi pékmester a nemzeti összetartozásunk szimbólumaként.

Beregszász is csatlakozott a Kárpát-medence kenyere programhoz

Szolnok és a Kovászna megyei város együttműködését kibővítve az idén a Kárpát-medence kenyerét készítik el az idén Szolnokon, a Művésztelepen hamarosan felépülő óriáskemencében. Erre öt határon túli település pékmestere vállalkozott, valamint városaik arra is, hogy csatlakoznak a közös rendezvényhez. Az erdélyi Sepsiszentgyörgy mellett Délvidékről Zenta, Kárpátaljáról Beregszász, Felvidékről Révkomárom, Magyarországról Lipót és még Bem tábornok szülővárosa, a lengyel Tarnow is hasonlóképp megtartja a Szent István-napi közös kenyérünnepet.

Beregszászon Michels Antal atya szervezi az ökumenikus szentmisét és a szentelést, áldást. A kenyereket a több mint egy évszázados múltra visszatekintő helyi Szerb pékség biztosítja majd, amelyhez hagyományaiknak megfelelően elhoztuk az alföldi lisztet is. Barta István tulajdonos szerint ezek még az eredeti 100 éves kemencék, amelyekben először sülnek majd egy kilósnál nagyobb cipók, melyeket az ünneplő emberek számára felajánlottak.

A szolnoki rekordkenyér dagasztására és meggyúrására a vállalkozóval együtt Kézi László beregszászi pékmester érkezik majd Szolnokra. De nemcsak liszt és jó szakember, kiváló víz is kell a jó kenyértésztához. A Kárpát-medence kenyeréhez a legjobb forrásvíz való, amelyet hegyi forrásból gyűjtöttek a kárpátaljai vendéglátók segítségével.

A vendégek ellátogattak a beregszászi városházára is, ahol Babják Zoltán polgármester biztosította támogatásáról a kezdeményezést.

A központi rendezvény helyszínén, Szolnokon pedig már elkészült Magyarország legnagyobb kenyérsütő kemencéje, ahol a 2 napos rendezvény keretén belül megsül majd Szent István napján a 150 kilós cipó formájú rekordkenyér, a kárpát-medencei közös sors és a nemzeti összetartozás szimbóluma.

Hírek

  • Elérhetővé váltak online Liszt Ferenc levelei és naplói az OSZK Copia felületén

    Liszt Ferenc életét bemutató több mint 800 levél és 3 napló vált szabadon hozzáférhetővé az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) és a Zeneakadémia Liszt Ferenc Emlékmúzeuma és Kutatóközpontja közös projektjének eredményeként a nemzeti könyvtár Copia tartalomszolgáltatási felületén. A közzétett anyagna...

  • „Az, hogy mindannyian zenészek vagyunk, egy közös pont az életünkben…”

    Közvetlen, jóindulatú, segítőkész. A zene kislány kora óta meghatározó szerepet játszik az életében, amit mindmáig szívvel-lélekkel végez. A református egyház is közel áll hozzá, s családjához. Közel húsz esztendeje orgonál a beregszászi templomban. Szabad idejét a családjával tölti, mivel két fiúgy...

  • A Dnyepertől a Dunáig – zenei utazás Kárpátalja sokszínűségében

    Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...

  • Ismeretlen Bartók-mű kézirata került elő

    Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.

Események

Copyright © 2026 KMMI