Az új kenyér megáldása - Szent István-napi megemlékezést tartottak Beregszászon

Írta: Kurmay Anita | Forrás: karpatinfo.net | 2020. augusztus 21.

Ebben az évben a koronavírus-járványnak köszönhetően kicsit másként ünnepelte a világ magyarsága az államalapítás ünnepét. Az óvintézkedések betartása mellett azonban minden igaz magyar hálát adott a nemzet évszázados megmaradásáért.

Az új kenyér megáldása - Szent István-napi megemlékezést tartottak Beregszászon
Augusztus 20-án a Beregszászi Római Katolikus Egyházközség szervezésében Szent István-napi megemlékezésre és kenyérünnepre került sor, amely a hagyományokhoz híven ünnepi szentmisével vette kezdetét a délutáni órákban.
Első szent királyunkat ünnepeljük, aki nemzetünk csillaga, évszázadok óta utat mutat mindannyiunk számára – kezdte köszöntőjét Molnár János esperes-plébános a templomudvarban felállított Szent István szobornál. –
Az államalapító kősziklára épített, mert tudatában volt annak, hogy az az ország, melyben itt elkezdünk élni, az majd egy örökkévalóságon át folytatódik Isten országában. 
Ezért olyan szempontokat, értékeket tartott szem előtt, melyek megmaradnak az örök életre. Amikor országát Szűz Máriának ajánlotta, akkor mindenképp azt szerette volna, hogy nemzete mindörökké megmaradjon – fogalmazott Molnár János.
„A világ magyarjai számára a mai nap egy különleges ünnep. Ebben az évben távolságot kell tartanunk egymástól, de lelkünkben tudjuk, hogy mi összetartozunk”
– mondta Békésyné dr. Lukács Angéla, Magyarország Beregszászi Konzulátusának konzulja. Aki kiemelte, hogy a magyarok mindig számíthatnak egymásra, bárhol is éljenek, bármilyen távolság is válassza el őket. Végül azt kívánta, hogy az új kenyér legyen az újrakezdés, az új lehetőség szimbóluma.
Az ünnepi köszöntőket követően Bonkaló Beáta szavalatában Győrffy Rózsa Árpád imája a honfoglaláskor című költeményét hallhattuk, majd Uszta Adetta és Hapák Alexandra az Ének Szent István királyhoz kezdetű dalt adta elő.
A kulturális programot követően a jelenlévők elhelyezhették az emlékezés koszorúit a Szent István szobornál.
Az esemény záróakkordjaként Molnár János plébános megáldotta és szétosztotta a jelenlévők között a nemzeti színű szalaggal átkötött új kenyeret.

Hírek

  • „Az, hogy mindannyian zenészek vagyunk, egy közös pont az életünkben…”

    Közvetlen, jóindulatú, segítőkész. A zene kislány kora óta meghatározó szerepet játszik az életében, amit mindmáig szívvel-lélekkel végez. A református egyház is közel áll hozzá, s családjához. Közel húsz esztendeje orgonál a beregszászi templomban. Szabad idejét a családjával tölti, mivel két fiúgy...

  • A Dnyepertől a Dunáig – zenei utazás Kárpátalja sokszínűségében

    Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...

  • Ismeretlen Bartók-mű kézirata került elő

    Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.

  • Több díjat is kapott a Revizor az országos színházi találkozón

    Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.

Események

Copyright © 2026 KMMI