A Közös advent keretében december 11-én a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és a Beregszászi Magyar Esperesi Kerület képviselői gyújtották meg a beregszászi Kossuth téren felállított adventi koszorú harmadik gyertyáját.
Írta: Marosi Anita | Forrás: Kárpátalja.ma | 2022. december 12.
A Közös advent keretében december 11-én a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és a Beregszászi Magyar Esperesi Kerület képviselői gyújtották meg a beregszászi Kossuth téren felállított adventi koszorú harmadik gyertyáját.
Az öröm vasárnapján összegyűlt beregszásziak először az Ortutay Elemér Görögkatolikus Kollégium énekkarától a Szállást kereső Szűz Mária című csepei népéneket hallgathatták meg.
Ezt követően Demkó Ferenc, a Beregszászi Magyar Görögkatolikus Esperesi Kerület helynöke szólt a jelenlévőkhöz:
„A görögkatolikus egyház az ősatyák – Ábrahám, Izsák, Jákob – vasárnapját ünnepli. Ők voltak azok, aki teljesítették Isten akaratát, úgy, hogy nem tudták, mi fog történni velük, nem ismerték Isten tervét. De ráhagyatkoztak Isten akaratára. A mai ember sokszor már nem képes erre. Azt már tudjuk, hogy az Isten mire választotta ki az ősatyákat és az őket követő nemzedékeket. Mi már tudjuk, hogy Isten mit vár el tőlünk. Karácsony az igazság napja. Mi erre várunk. Békében szeretnénk ezt megélni. Külső békét teremteni meghaladja az erőnket, belső béke azonban lehet a szívünkben. S azt kifelé tudjuk sugározni, hogy a magunk kis világában, a családunkban, a környezetünkben béke legyen. Mert a karácsony azt az üzenetet hordozza magában, hogy az Isten békét akar kötni a világgal.”
A továbbiakban Sin József, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének elnöke köszöntötte az egybegyűlteket:
„Advent időszakában mindenki önvizsgálatot tart. Mi az, amit jól csináltunk, mi az, amin változtatni kell. Mindenki igyekszik szabadulni a lelki terhektől. Pár évvel ezelőtt még fényárban úszott Beregszász, hatalmas karácsonyfa alatt ünnepeltünk. Most hiányzik a béke. Hiányoznak a hozzátartozók. Elmennek az emberek, mert háború van. Az emberek kezdték az háborút. Reméljük, hogy Isten békét teremt. Ferenc pápa is hangsúlyozza, hogy semmi sem fontosabb a békénél.”
A beszédeket követően a Beregszászi Ukrán Görögkatolikus Egyházközség énekkara adott elő karácsonyi énekeket.
Ezután Sin József és Demkó Ferenc meggyújtották az adventi koszorú harmadik gyertyáját.
Végezetül a történelmi egyházak képviselői adtak áldást a jelenlévőkre.
Közvetlen, jóindulatú, segítőkész. A zene kislány kora óta meghatározó szerepet játszik az életében, amit mindmáig szívvel-lélekkel végez. A református egyház is közel áll hozzá, s családjához. Közel húsz esztendeje orgonál a beregszászi templomban. Szabad idejét a családjával tölti, mivel két fiúgy...
Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...
Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.
Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.