Ratkó-díjat kapott Dupka György

Írta: KMMI | Forrás: Facebook | 2023. május 27.

Dupka György kárpátaljai történész kapta 2023-ban a Ratkó-díjat. A díjat Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés elnöke és dr. Jánosi Zoltán irodalomtörténész adta át.

Ratkó-díjat kapott Dupka György

A díjátadó ünnepségére Nyíregyházán, a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár kamaratermében került sor, ahol a kuratórium nevében dr. Babosi László történész, igazgatóhelyettes köszöntötte az esemény résztvevőit.

Többek között bejelentette, Ratkó József-díjat adományoznak Dupka György írónak, szerkesztőnek, történésznek a kárpátaljai magyarság megmaradásáért kifejtett sokrétű kulturális és irodalmi tevékenységéért, különös tekintettel a II. világháború idején elhurcolt magyarok sorsának dokumentatív feltárására, a rájuk vonatkozó vagy tőlük származó iratok közzétételére, valamint irodalomszervező, írói és a magyar nyelvet s identitást társadalmi szervezetekben védő vezetői munkásságára.

Laudációt mondott Vári Fábián László Kossuth-díjas költő.

A Ratkó-díjat 1993-ban alapította a Hangsúly Művelődési és Művészeti Alapítvány a József Attila-díjas költő életművének emlékére. Az elmúlt évek során a kitüntetéssel olyan alkotókat ismernek el, akiknek a munkássága, esztétikai és erkölcsi értékrendje megkérdőjelezhetetlen, s irodalmi tevékenysége kötődik a szabolcs-szatmár-beregi térséghez.
A díjat 2006 őszétől Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat „örökbe fogadta” .
2007 óta a díjat az alábbi személyek vehették át:
- Vári Fábián László költő, néprajzkutató (2007);
- Elek Tibor irodalomtörténész, esszéíró, kritikus, szerkesztő (2008);
- Tóth Erzsébet költő, kritikus (2009);
- Jánosi Zoltán irodalomtörténész, szerkesztő (2010);
- Babosi László könyvtáros, bibliográfus (2011);
- Márkus Béla irodalomtörténész, kritikus (2013);
- Gencso Hrisztozov költő, műfordító (2014);
- Antall István kulturális-újságíró, szerkesztő-riporter (2015 –
posztumusz);
- Oláh András költő, író (2016);
- Nagy Zsuka költő, író (2017);
- Buda Ferenc költő, műfordító (2018);
- Nagy Gábor költő, író, irodalomtörténész (2019).
 
A képen: dr. Jánosi Zoltán irodalomtörténész, Dupka György, Seszták Oszkár, a vármegyei közgyűlés elnöke

Hírek

  • Elérhetővé váltak online Liszt Ferenc levelei és naplói az OSZK Copia felületén

    Liszt Ferenc életét bemutató több mint 800 levél és 3 napló vált szabadon hozzáférhetővé az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) és a Zeneakadémia Liszt Ferenc Emlékmúzeuma és Kutatóközpontja közös projektjének eredményeként a nemzeti könyvtár Copia tartalomszolgáltatási felületén. A közzétett anyagna...

  • „Az, hogy mindannyian zenészek vagyunk, egy közös pont az életünkben…”

    Közvetlen, jóindulatú, segítőkész. A zene kislány kora óta meghatározó szerepet játszik az életében, amit mindmáig szívvel-lélekkel végez. A református egyház is közel áll hozzá, s családjához. Közel húsz esztendeje orgonál a beregszászi templomban. Szabad idejét a családjával tölti, mivel két fiúgy...

  • A Dnyepertől a Dunáig – zenei utazás Kárpátalja sokszínűségében

    Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...

  • Ismeretlen Bartók-mű kézirata került elő

    Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.

Események

Copyright © 2026 KMMI