Tíz festőművész részvételével Tavaszi Beregszász – 2024 elnevezéssel nemzetközi plein airt szerveztek a Vérke-parti városban. A festőtáborban született művek kiállításának megnyitójára ma délelőtt a városi művelődési ház előterében került sor.
Írta: Kovács Elemér | Forrás: Kárpátinfo.net | 2024. április 23.
Tíz festőművész részvételével Tavaszi Beregszász – 2024 elnevezéssel nemzetközi plein airt szerveztek a Vérke-parti városban. A festőtáborban született művek kiállításának megnyitójára ma délelőtt a városi művelődési ház előterében került sor.
„Úgy terveztük, hogy a mögöttünk hagyott tíz nap során készült festményeket a város központjában, a Budapest parkban állítjuk ki” – mondta megnyitó beszédében Babják Edit, a Beregszászi kistérség oktatási és művelődési osztályának vezetője, az esemény házigazdája. – „Az esős időjárás ugyan meghiúsította ezt a tervünket, amiről nem mondtunk le véglegesen. A kiállítást egy közeli időpontban ott feltétlenül megszervezzük.”
Az osztályvezető reményét fejezte ki, hogy azok a művészek, akik részt vettek ezen a találkozón, számos pozitív élményt szereztek, és elviszik jó hírét városunknak. Babják Edit beszámolt róla, hogy az idén szeretnének még egy nemzetközi plein airt szervezni, melyre Beregszász testvérvárosaiból hívnak majd meg művészeket.

Az Ivano-Frankivszkból érkezett Hrisztina Bikanova köszönetet mondott a vendéglátóknak a szívélyes fogadtatásért, hangsúlyozva, hogy Beregszász város, a környező települések és az itt húzódó hegyláncolat nagyszerű alkotói légkört teremtenek a művészek számára. A hajdúböszörményi Bujdosó Mária hasonló impulzusokról számolt be. „Csodálatos hely, ahol nagyszerű emberek élnek.”
Bizony ez a tíz nap gyorsan elrepült. De mi is ihlette meg a hozzánk érkező művészeket? A festményeket szemlélve láthattuk, hogy elsősorban a városközpont, az itt található templomok, emlékművek. Többen madártávlatból is megfestették a Vérke-parti várost.
Mint Huszár Péter kistérségi képviselő, a Tanítók Háza igazgatója lapunk tudósítójának elmondta, színes programot szerveztek az alkotótábor résztvevői számára. Akik beregszászi sétán vehettek részt, kirándultak a várost övező hegyeken, felkeresték a Tiszacsomai Látogatóközpontot, a Pacsirta Termálfürdőt és természetesen megnézték a Na’Conxypan Galéria kiállítását.
Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...
Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.
Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.
A leghosszabb nappal – június 21-e – után nem sokkal, június 23-ról 24-re virradóra ünneplik Szent Iván éjjelét.