Tíz festőművész részvételével Tavaszi Beregszász – 2024 elnevezéssel nemzetközi plein airt szerveztek a Vérke-parti városban. A festőtáborban született művek kiállításának megnyitójára ma délelőtt a városi művelődési ház előterében került sor.
Írta: Kovács Elemér | Forrás: Kárpátinfo.net | 2024. április 23.
Tíz festőművész részvételével Tavaszi Beregszász – 2024 elnevezéssel nemzetközi plein airt szerveztek a Vérke-parti városban. A festőtáborban született művek kiállításának megnyitójára ma délelőtt a városi művelődési ház előterében került sor.
„Úgy terveztük, hogy a mögöttünk hagyott tíz nap során készült festményeket a város központjában, a Budapest parkban állítjuk ki” – mondta megnyitó beszédében Babják Edit, a Beregszászi kistérség oktatási és művelődési osztályának vezetője, az esemény házigazdája. – „Az esős időjárás ugyan meghiúsította ezt a tervünket, amiről nem mondtunk le véglegesen. A kiállítást egy közeli időpontban ott feltétlenül megszervezzük.”
Az osztályvezető reményét fejezte ki, hogy azok a művészek, akik részt vettek ezen a találkozón, számos pozitív élményt szereztek, és elviszik jó hírét városunknak. Babják Edit beszámolt róla, hogy az idén szeretnének még egy nemzetközi plein airt szervezni, melyre Beregszász testvérvárosaiból hívnak majd meg művészeket.

Az Ivano-Frankivszkból érkezett Hrisztina Bikanova köszönetet mondott a vendéglátóknak a szívélyes fogadtatásért, hangsúlyozva, hogy Beregszász város, a környező települések és az itt húzódó hegyláncolat nagyszerű alkotói légkört teremtenek a művészek számára. A hajdúböszörményi Bujdosó Mária hasonló impulzusokról számolt be. „Csodálatos hely, ahol nagyszerű emberek élnek.”
Bizony ez a tíz nap gyorsan elrepült. De mi is ihlette meg a hozzánk érkező művészeket? A festményeket szemlélve láthattuk, hogy elsősorban a városközpont, az itt található templomok, emlékművek. Többen madártávlatból is megfestették a Vérke-parti várost.
Mint Huszár Péter kistérségi képviselő, a Tanítók Háza igazgatója lapunk tudósítójának elmondta, színes programot szerveztek az alkotótábor résztvevői számára. Akik beregszászi sétán vehettek részt, kirándultak a várost övező hegyeken, felkeresték a Tiszacsomai Látogatóközpontot, a Pacsirta Termálfürdőt és természetesen megnézték a Na’Conxypan Galéria kiállítását.
Vannak utak, amelyek kilométerekben mérhetők, és vannak olyanok is, amelyek a lélek mélyén rajzolódnak ki. Az ember olykor messzire kerül szülőföldjétől, új otthont teremt magának, de a gyökerekhez vezető belső ösvény soha nem tűnik el. Erről a különleges kötődésről, az otthon és a haza sokszor össz...
A Magyarságkutató Intézet kiemelt kutatása során a székesfehérvári csontkamra (osszárium) több mint 400 genomjának elemzésével három új férfiági Árpád-házi vonalat azonosított, és ezzel kétséget kizáróan sikerült meghatározni II. (Vak) Béla király maradványait is.
Több mint fél évszázaddal ezelőtt, 1973-ban adták át a beregszászi autóbusz-állomás új épületét, mely akkoriban 600 ezer rubeljébe került az Autóközlekedési Vállalatnak.
Magyarország Ungvári Főkonzulátusa ezúttal Naum Repkin kárpátaljai festőművész emlékkiállításának adott otthont. A tárlaton az 1995-ben Ungváron az év művészének választott alkotó mintegy húsz munkája látható; több festményt most először tekinthet meg a nagyközönség. A kiállítás felidézi egy sokolda...