Fedor Aranka Aurélia ungvári festőművész alkotásaiból nyílt tárlat a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI) szervezésében az Ungvári Magyar Házban.
Írta: Varga Brigitta | Forrás: KISZó | 2023. május 06.
Fedor Aranka Aurélia ungvári festőművész alkotásaiból nyílt tárlat a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI) szervezésében az Ungvári Magyar Házban.
Fedor Aranka Aurélia festőnő emlékkiállítását Zubánics László, a KMMI elnöke nyitotta meg.
A KMMI elnökétől megtudhattuk, hogy a művész 1915-ben született Lasztomirben, a mai Szlovákia területén és 2000-ben hunyt el Ungváron. Az ungvári tanítóképző elvégzése után pedagógusként állt munkába: a Nagybereznai járás több iskolájában is tanított. Az Ungvári Állami Egyetem magyar, valamit a Drohobicsi Állami Pedagógiai Intézet ukrán-orosz szakán szerzett diplomát. Később ő lett az ungvári magyar nyelvű általános iskola igazgatója. Ezen felül aktív szerepet vállalt a munkás fiatalok esti középiskolai képzésében is. A nagyközönség az 1980-as évek elején találkozhatott a képeivel Ungváron, illetve a megye más településein rendezett kiállításokon. Fedor Aranka Aurélia azon kárpátaljai alkotók egyike, akik műveit a Kijevi Szépművészeti Múzeumban is kiállították. Nyugdíjas éveit a festészetnek szentelte. Élete során csaknem 180 olajfestménye született.
A tárlaton 20 munkája látható. A tájképeket, csendéleteket fia, Fedor Valerij bocsátott a kiállítást szervezők rendelkezésére.
– Édesanyám szerencsés ember volt, hiszen a gimnáziumban Boksay József, a tanítóképzőben Erdélyi Béla tanította rajzolni, majd később életreszóló barátságot kötött Koczka Andrással és Kontratovics Ernővel. Ekkor nyílt meg előtte a művészet világa, de nem ennek hatására kezdett el festeni. Fiatalkoromban szenvedélyesen gyűjtöttem a festményeket. Egyszer édesanyám odajött hozzám és azt mondta: fiam, ne költs olyan sokat a képekre, vegyél inkább nekem festéket, én rajzolok neked. Csodálatos akvarelleket festett. Nap mint nap hoztam neki a szebbnél szebb virágokat, hiszen kedvenc témái elsősorban a virágcsendéletek voltak. S a legjobb képei mindig egy éjszaka alatt születtek meg – árulta el a festőnő fia.
A megnyitón jelen volt egykori tanítványa, Szemrád Emil is, aki felelevenítette Fedor Aranka Auréliához fűződő emlékeit.
Az alkotások május végéig tekinthetők meg hétköznapokon 10-től 15 óráig (kijevi idő szerint) az Ungvári Magyar Házban.
Liszt Ferenc életét bemutató több mint 800 levél és 3 napló vált szabadon hozzáférhetővé az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) és a Zeneakadémia Liszt Ferenc Emlékmúzeuma és Kutatóközpontja közös projektjének eredményeként a nemzeti könyvtár Copia tartalomszolgáltatási felületén. A közzétett anyagna...
Közvetlen, jóindulatú, segítőkész. A zene kislány kora óta meghatározó szerepet játszik az életében, amit mindmáig szívvel-lélekkel végez. A református egyház is közel áll hozzá, s családjához. Közel húsz esztendeje orgonál a beregszászi templomban. Szabad idejét a családjával tölti, mivel két fiúgy...
Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...
Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.