Hová tűnt a sok virág

Írta: Fogarasi | Forrás: KMMI-sajtószolgálat | 2013. március 07.

A Szemeretelepiek Baráti Köre meghívására a hétvégén háromfős küldöttség (Dupka György közíró, Gulág-kutató, Zubánics László történész, a KMMI elnöke, Nagy György) járt Budapest Főváros XVIII. kerületében, ahol közel kétórás rendezvényen mutatták be az Intermix Kiadó gondozásában a közelmúltban napvilágot látott Szolyva, a mi Golgotánk és Hová tűnt a sok virág című, a malenykij robot szörnyűségeit bemutató köteteket, illetve Jurkovics János és Havasi János Idegen ég alatt című filmjét, amely az Urál vidékére civilként elhurcolt "malenkijrobotosok" és hadifogságban meghalt katonák emlékére szervezett utazásról készült.

Hová tűnt a sok virág

A találkozónak a Szemeretelepi Református Egyházközség temploma adott otthont, a vetítéshez szükséges technikai hátteret pedig a Puskás Tivadar Távközlési Technikum biztosította.

A 90. zsoltár éneklését követően Kiss László református lelkész nyitó gondolatait hallgathattuk meg, aki imádkozott azokért a névtelen sírokban nyugvó honfitársainkért is, akik Szolyva és Szibéria között pusztultak el (a szemeretelepiek számára nem ismeretlen a Szolyvai Emlékpark, illetve az ott nyugvó ezrek története, hiszen kárpátaljai útjuk során mindig felkeresik a Latorca-parti sírkertet, illetve a tiszteletes úr 4 esztendeje a Mártír Magyarok Kápolnája avatása alkalmából prédikációt is mondott a parkban).

Ivády Pál, a Szemeretelepiek Baráti Körének elnöke beszédében kifejtette: közösségük célkitűzései között fontos szerepet szántak a Kárpátokkal körülvett régióban élő magyarokkal a népi diplomácia keretén belül a kapcsolatok megteremtésének, azzal, hogy megismerjék azokat, erősítsék az összetartozás érzését, osztozzanak örömükben és bánatukban. Ezt a célt szolgálta a március 2-i rendezvény is, hogy a budapestiek betekinhessenek a kárpátaljai magyarság történetének ebbe a tragikus, máig ható mozzanatába.

A megemlékezés alaphangulatát a Vörösmarty Mihály Ének-zenei Nyelvi Általános Iskola és Gimnázium biztosította tematikus összeállításával. Sós Eszter tolmácsolásában két lágerima hangzott el, majd a gimnázium vegyeskarának zenés összeállítását hallgathattuk meg (elhangzott Paul Kickstat: Soli Deo Glória, Kányádi Sándor: Kuplé a vörös villamosról; vezényelt Gyombolai Bálint, közreműködött: Bereczki Klaudia -hegedű, Hunyad Attila és Mihályfi Kristóf - gitár).

Az emlékezést Horváth Sándor „Mert a haza nem eladó” című megzenésített verse zárta.

Zubanics László történész a kárpátaljai magyarság XX. századi sorstragédiáiról szólt, azokról a megpróbáltatásokról, amelyek a nagy világégést követően a magyarság nyakába szakadt. Szinte nincs olyan kárpátaljai család, amelyet ne érintett volna a közösséget megtizedelő „háromnapos munka”. A Szolyvai Emlékpark – a kárpátaljai Golgota örök mementója az „emberarcú” kommunizmus bűneinek, annak, hogy hasonlónak nem szabad újra megtörténnie.

Dupka György közíró, Gulag-kutató tényfeltáró történelmi időutazás invitálta a közel kétszáz fős közönséget a malenykij robotra elhurcolt Kárpát- medencei magyar és német kényszermunkások nyomában. Szolyván át az Uralba. A történelmi háttér ismertetése után a jelenlévők megtekinthették Jurkovics János és Havasi János Idegen ég alatt című filmjét (az esemény szomorú apropója volt, hogy Szegeden egy nappal korábban temették el a film egyik operatőrjét, Jurkovics Jánost, aki betegen még részt vehetett az uráli expedícióban – a nagyanyja sírjáról hozott földet szétszórhatta nagyapja szibériai sírhelyén, s onnan földet vihetett haza).

A megemlékezést követően Dr. Horváth László, a Puskás Tivadar Távközlési Technikum igazgatója köszönte meg Dupka György előadását, majd felkérte, hogy a nap emlékéül egy névre szóló emlékszöget verjen be a technikum címeres zászlajának rúdjába (a legutolsó emlékszöget dr. Áder János köztársasági elnök helyezte el).

Zárszavában Kiss László református lelkész köszönetet mondott minden szervezőnek a tartalmas délutánért, külön megköszönve Kovács Sándornak, hogy kárpátaljai fotóinak kiállításával megfelelő keretet biztosított az előadásnak.

A magunk részéről külön köszönetet szeretnénk mondani Varga Istvánnak, a Szemeretelepiek Baráti Köre korábbi elnökének a szervezésében végzett önzetlen munkáját.

A rendezvény a Himnusz eléneklésével zárult.

Hírek

  • Az ungvári miniszobrok nyomában

    Talán nincs is olyan lokálpatrióta, aki ne hallott volna az ungvári miniszobrokról. A bronzból készült miniatűrök hamar Kárpátalja megyeszékhelyének népszerű látványosságává váltak. Az első ilyen alkotás 2010-ben tűnt fel az Ung folyó partján. Az azóta eltelt 15 év alatt több mint 70 miniszobor kész...

  • Elérhetővé váltak online Liszt Ferenc levelei és naplói az OSZK Copia felületén

    Liszt Ferenc életét bemutató több mint 800 levél és 3 napló vált szabadon hozzáférhetővé az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) és a Zeneakadémia Liszt Ferenc Emlékmúzeuma és Kutatóközpontja közös projektjének eredményeként a nemzeti könyvtár Copia tartalomszolgáltatási felületén. A közzétett anyagna...

  • „Az, hogy mindannyian zenészek vagyunk, egy közös pont az életünkben…”

    Közvetlen, jóindulatú, segítőkész. A zene kislány kora óta meghatározó szerepet játszik az életében, amit mindmáig szívvel-lélekkel végez. A református egyház is közel áll hozzá, s családjához. Közel húsz esztendeje orgonál a beregszászi templomban. Szabad idejét a családjával tölti, mivel két fiúgy...

  • A Dnyepertől a Dunáig – zenei utazás Kárpátalja sokszínűségében

    Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...

Események

Copyright © 2026 KMMI