Gyönyörű látvány az ungvári cseresznyevirágzás

Írta: Szabó Sándor | Forrás: KISZó | 2023. április 29.

Kárpátalja-szerte virágzásnak indultak a japán díszcseresznyefák, a szakurák. A csodálatos természeti jelenség több tízezer turistát vonz Ungvárra az ország más pontjairól is, és ez a háború ellenére az idén sem volt másképp. Az elmúlt hétvégén a jó időt kihasználva a megyeszékhely belvárosi részét, ahol a legtöbb cseresznyefa található, ellepték az emberek. A városvezetés két utcát is lezárt a közúti forgalom elől, kedvezve ezzel a látogatóknak. Aki még nem tette, de meg szeretné csodálni a rózsaszínben pompázó szkurákat, még megteheti, ugyanis a virágzás időjárástól függően 10–14 napig tart.

Gyönyörű látvány az ungvári cseresznyevirágzás

Számos legenda kering arról, hogyan is kerültek vidékünkre e misztikus távol-keleti növények. Az egyik szerint egy japán küldöttség díszcseresznyefa-cserjékkel szerette volna megajándékozni Ferenc József osztrák császárt. Hosszú, fárasztó útja során a delegáció egy éjszakát Munkácson töltött. A Latorca-parti városban hamar híre ment, hogy az utazók különleges és értékes növényt szállítanak. Ezért nem meglepő, hogy az éj leple alatt a csemeték egy részét ellopták. Később a zsákmányt Ungváron különleges gyümölcsfának mondva eladták. Egy másik, sokkal hihetőbb história szerint a 18. században Schönborn gróf, a Bolognai Egyetem botanikus professzora telepítette ide e fákat, ugyanis megszállottja volt a különleges növényeknek.

A valóságban – a korabeli dokumentumok szerint – az első facsemetéket az 1920-as évek elején ültették el a megyeszékhelyen. Ebben az időszakban épült ki a város „kormányzósági negyede”, a Galagó. A terület ekkor mocsaras volt, ami egyetlen őshonos növénynek sem kedvezett. Kivételt jelentettek a japán-cseresznyék, amelyek hamar megfogantak a lápos talajon. Mára Ungvár, sőt Kárpátalja emblematikus növénye lett, becslések szerint a megyeszékhelyen több mint 3000 szakura virágzik. Az elmúlt években egyre több kárpátaljai városban honosították meg e díszfát. Munkácson, Huszton, Ilosván és Beregszászban is ültettek csemetéket.

A fák virágzásával egy időben április 21–23 között a megyeszékhelyen Szakura Fesztivált tartottak. A szórakoztató és kulturális programok mellett szabadtéri fotókiállítással, valamint kirakodóvásárral várták az érdeklődőket a Kárpátaljai Megyei Filharmónia (az egykori zsinagóga) előtti téren. Az esemény egyben jótékonysági akció is volt. A befolyt összeggel a fronton harcoló katonákat támogatják.

Hírek

  • Elérhetővé váltak online Liszt Ferenc levelei és naplói az OSZK Copia felületén

    Liszt Ferenc életét bemutató több mint 800 levél és 3 napló vált szabadon hozzáférhetővé az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) és a Zeneakadémia Liszt Ferenc Emlékmúzeuma és Kutatóközpontja közös projektjének eredményeként a nemzeti könyvtár Copia tartalomszolgáltatási felületén. A közzétett anyagna...

  • „Az, hogy mindannyian zenészek vagyunk, egy közös pont az életünkben…”

    Közvetlen, jóindulatú, segítőkész. A zene kislány kora óta meghatározó szerepet játszik az életében, amit mindmáig szívvel-lélekkel végez. A református egyház is közel áll hozzá, s családjához. Közel húsz esztendeje orgonál a beregszászi templomban. Szabad idejét a családjával tölti, mivel két fiúgy...

  • A Dnyepertől a Dunáig – zenei utazás Kárpátalja sokszínűségében

    Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...

  • Ismeretlen Bartók-mű kézirata került elő

    Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.

Események

Copyright © 2026 KMMI