Felavatták Munkácsy Mihály szobrát a róla elnevezett magyar házban

Írta: Hegedűs Csilla | Forrás: KISZó | 2022. február 24.

Munkácsy Mihály születésének 178. évfordulója alkalmából a Munkácsy Mihály Magyar Házban ünnepélyes keretek között avatták fel a híres festő szobrát. Bár az alkotás már egy ideje díszíti az épület előterét, a napokban hivatalosan is felavatták és átadták Kopriva Attila és Volodimir Pavljuk alkotását.  

Felavatták Munkácsy Mihály szobrát a róla elnevezett magyar házban

– Az avatóünnepséget összekötöttük a minap átadott Monarchia étterem megnyitásával, és ez az első rendezvénye a magyar háznak, amikor az ízletes vacsora helyben készült el. Ez egyébként óriási előrelépés, hiszen úgy vélem, a magyar házba magyar étterem dukál, ezért örömteli, hogy Rácz Mihály tulajdonos úgy döntött, itt nyitja meg következő éttermét – mondta Tarpai József, a Munkácsy Mihály Magyar Házat üzemeltető cég igazgatója.

Hozzátette, reményeik szerint tavasszal az étteremhez tartozó bisztrót is sikerül átadni, illetve az udvaron kialakított, az étteremhez tartozó nyitott teraszt. 

Kuti László, az ungvári főkonzulátus konzulja a teljes külképviselet nevében azt kívánta, hogy a Munkácsy Mihály nevét viselő intézmény ne csak a Latorca-parti város, hanem egész Kárpátalja számára fontos kulturális központtá váljon, és működésével hozzájáruljon ahhoz, hogy Munkács és Kárpátalja a mai fiatalok számára inspiráló hely legyen, ahol jövőt tudnak építeni.

Hozzátette, Magyarország ungvári főkonzulátusa örömmel nyújt segítséget ahhoz, hogy az intézmény sikeresen töltse be rendeltetését, az a kulturális és szellemi élet egyik fellegvárává váljon.  

A munkácsi önkormányzat nevében Ivan Manyak, Munkács polgármesterének tanácsadója szólt a megjelentekhez, majd Kopriva Attila festőművész vette át a szót.

A művész örömmel jegyezte meg, hogy eljött az a nap, amikor hivatalosan is átadhatják Munkácsy Mihály mellszobrát, amit Volodimir Pavljukkal együtt készítettek.

– Nagy megtiszteltetésnek éreztem, amikor bő egy évvel ezelőtt Tarpai József felkért arra, hogy Volodimirral megalkossuk ezt a szobrot. Nem volt egyszerű a feladat, ugyanis sok Munkácsy-szobrot láttunk, és olyat szerettünk volna készíteni, amilyen máshol még nem jelent meg. Munkácsy Mihály művészi jellegét szemléltető fénykép alapján alkottunk. Jómagam a plasztikai részét készítettem, művésztársam pedig az alapformát adta, de sokat segített a kiöntésben is. A szobor gipszből és akrilból készült – mondta Kopriva Attila.

Lucsok Miklós, a Munkácsi Egyházmegye apostoli kormányzója elmondta, a mostani helyzetben még fontosabb egységet alkotni. Ebben sokszor a művészek segítenek.  

– Nagy öröm, amikor megemlékezhetünk egy olyan emberről, akinek Isten különleges talentumot adott. Munkácsy Mihály ilyen volt, akire méltán lehetünk büszkék, de talán még fontosabb az, hogy mi is meríthetünk erőt az ő művészetéből, hiszen annak is van erőt és reményt adó vonatkozása. Példaként említhető Munkácsy Krisztus-trilógiájából az a jelenet, amikor a nagy zűrzavarban egyedül Jézus Krisztus áll csak nyugodtan. Úgy hiszem, ma még inkább fel kell néznünk rá, és a viharos időkben erőt meríthetünk belőle, és bízhatunk abban, hogy Ő minden próbatételünknek is az Ura – magyarázta Gulácsy Dániel református lelkész.

A szobor leleplezése után Rácz Mihály, a Monarchia étterembe közös vacsorára invitálta a résztvevőket.

Hírek

  • A Dnyepertől a Dunáig – zenei utazás Kárpátalja sokszínűségében

    Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...

  • Ismeretlen Bartók-mű kézirata került elő

    Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.

  • Több díjat is kapott a Revizor az országos színházi találkozón

    Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.

  • Szent Iván éjjele, a pogány-keresztény ünnep

    A leghosszabb nappal – június 21-e – után nem sokkal, június 23-ról 24-re virradóra ünneplik Szent Iván éjjelét.

Események

Copyright © 2026 KMMI