A Pro Cultura Subcarpathica évek óta jobbnál jobb programokat szervez a Nagyberegi Tájházban. Az idén első alakalommal, egyfajta évadnyitásként, farsangi kézműves foglakozásra és pogácsakészítésre várta a gyerekeket.
Írta: Hegedűs Csilla | Forrás: KISZó | 2021. február 12.
A Pro Cultura Subcarpathica évek óta jobbnál jobb programokat szervez a Nagyberegi Tájházban. Az idén első alakalommal, egyfajta évadnyitásként, farsangi kézműves foglakozásra és pogácsakészítésre várta a gyerekeket.
– Az év elején mindig a farsanghoz kötődő programmal nyitunk. A koronavírus-járvány miatt figyelünk arra, hogy ne népes csapat legyen itt, ezért a táncház az idén elmarad– mondta Gál Adél, a Pro Cultura Subcarpathica munkatársa. – Miután megérkeztek a gyerekek, rövid előadást tartottam nekik a farsangról, az ehhez fűződő hagyományokról, hiedelmekről, a szokásokról. A szűzgulya hajtástól, a kiszebáb égetésen keresztül, a busójárásig. Ez utóbbi nem jellemző a mi vidékünkre, viszont a magyar kultúrának része a mohácsi busójárás. Tehát ezt is beépítettük.
Ennek megfelelően a gyerekek most busómaszkokat és – a kiszebáb égetéshez – apró pálcikababákat készítenek.
Valaha a szövés is a téli foglalatosság volt, a gyerekeknek lehetőségük van ezt is kipróbálni, megtanulni – avatott be a részletekbe Adél.
A foglalkozások nem telhetnek el egy kis ételkóstoló nélkül. A szervezők évek óta igyekeznek „gasztrotevékenységet” is kapcsolni az adott rendezvényhez. Most kemencében sült, illatozó, ízletes töpörtyűs pogácsával kínálták a foglalkozás résztvevőit, sőt, ők maguk is segítettek az elkészítésében, és egyúttal a kemencével is megismerkedhetett az, aki még nem látott ilyen tűzhelyet
– Olyan ételeket választunk, amelyek nem valószínű, hogy gyakran kerülnek a családok asztalára. Fontosnak tartjuk, hogy a gyerekek ezeket a nagyanyáink által készített ételeket is megismerjék, megízleljék és megszeressék – jegyezte meg Gál Adél.
Aznap a Beregszászi 4. Számú Kossuth Lajos Középiskola ötödikes diákjai tölthettek értékes és vidám órákat a tájházban.
– A csoportokhoz igazítjuk a foglalkozásokat, figyelembe vesszük a gyerekek korát. Egy másodikosnak még nehéz és bonyolult lehet a szövés, viszont egy ötödikesnek, vagy hetedikesnek már nem. A mostani vendégeink a maszkok készítését nagyon élvezik, de a babákat is örömmel készítik, sőt akkor is lelkesedést láttam a szemükben, amikor bejelentettem, hogy a szövést is kipróbálhatják.
A lényeg az, hogy a gyerekek haza is vihetik az általuk készített dolgokat.
Próbáljuk bennük tudatosítani, hogy a kézzel készített tárgyaknak milyen nagy értéke van, sokkal nagyobb, mint az üzletben vásároltnak. Ezt a túlnyomó többség megérti, hiszen minden egyes foglalkozás után nagy-nagy örömmel mutatják, hogy mit készítettek aznap – tette hozzá Adél, s sietett is vissza a gyerekekhez, hogy megtekintse, ki hogy halad a maszkok készítésével.
Vannak utak, amelyek kilométerekben mérhetők, és vannak olyanok is, amelyek a lélek mélyén rajzolódnak ki. Az ember olykor messzire kerül szülőföldjétől, új otthont teremt magának, de a gyökerekhez vezető belső ösvény soha nem tűnik el. Erről a különleges kötődésről, az otthon és a haza sokszor össz...
A Magyarságkutató Intézet kiemelt kutatása során a székesfehérvári csontkamra (osszárium) több mint 400 genomjának elemzésével három új férfiági Árpád-házi vonalat azonosított, és ezzel kétséget kizáróan sikerült meghatározni II. (Vak) Béla király maradványait is.
Több mint fél évszázaddal ezelőtt, 1973-ban adták át a beregszászi autóbusz-állomás új épületét, mely akkoriban 600 ezer rubeljébe került az Autóközlekedési Vállalatnak.
Magyarország Ungvári Főkonzulátusa ezúttal Naum Repkin kárpátaljai festőművész emlékkiállításának adott otthont. A tárlaton az 1995-ben Ungváron az év művészének választott alkotó mintegy húsz munkája látható; több festményt most először tekinthet meg a nagyközönség. A kiállítás felidézi egy sokolda...