A XIV. Hollósy Simon Alkotótábor kiállítása Beregszászban

Írta: Szabó Kata | Forrás: Kárpátalja.ma | 2025. január 31.

A XIV. Hollósy Simon Alkotótábor résztvevőinek festményeiből debütált kiállítás január 30-án Beregszászban, a Na’Conxypan Galériában.

A kiállításon Berecz Margit, Boreckij Jároszláv, Hrabár Natália, Dikun György, Erfán Ferenc, Kalitics Erika, Kulin Ágnes, Klisza János és Réti János alkotásai láthatóak.

A XIV. Hollósy Simon Alkotótábor kiállítása Beregszászban

Kutasi Csaba festő, grafikus a kiállításmegnyitón elmondta, hogy a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társasága (RIT) évtizedek óta szervez alkotótáborokat, ahol a „Ki a szabadba!” impresszionista eszmét követve – Hollósy Simon emléke előtt is tisztelegve – alkotnak.

Hollósy Simon a müncheni szabadiskola növendékeit a városi környezetből a Kárpátokba hívta alkotni. Előbb a nagybányai művésztelepen, majd Técső környékére.

A Hollósy Simon Alkotótáborban 8 napon át dolgoztak a művészek Hárpatakon (Lipovec), a Róna-havasok lábánál – ismertette Kutasi Csaba.

„A tábor ideje alatt ki-ki a kedve szerint alkothatott: voltak, akik akvarellel, voltak, akik pasztellel dolgoztak, de olajfestékkel és digitális technikákkal is készültek alkotások” – taglalta.

Kulin Ágnes, a RIT elnöke, a Na’Conxypan Galéria kurátora a táborról tartott beszámolót.

„Felmerülhet a kérdés: hányszor lehet még megfesteni a Kárpátokat? Nagyon sokszor, és úgy gondolom, hogy nincs is elégszer megfestve, mert minden egyes alkalom ad valami újat. A Kárpátok és a természet is változik, a művészek, a környezet, a korszellem is változik” – mondta.

Szavai szerint az arany ősz idején voltak Hárspatakon.

„Amíg mi fent voltunk, addig tökéletes sétára, vándorlásra, gondolkodásra, alkotásra ösztönző időt kaptunk. Ez az alkotói inspirációs időszak itt látható a falakon. Ezeknek a munkának a 70%-a fent készült” – magyarázta, hozzátéve: azért jó időzítés télen bemutatni az őszi tábor termését, mert a festményeket odahaza, a leülepedett élményeket átgondolva fejezték be az alkotók.

„Ez a kiállítás nagyon jól bemutatja azt, hogy mit adhat egy kiszakadás a hétköznapokból, a megszokott rutinokból egy alkotóközösségnek” – jelentette ki.

Kulin Ágnes kifejtette, hogy a 14 alkotótábor alatt a festők bejárták a Kárpátok különböző pontjait. Beszélt arról is, hogy a táboron két keramikus is részt vett. „Boreckij Jároszláv porcelánkeramikus, felesége, Hrabár Natália, a RIT tagja szintén. A Róna-havasoknál nincsen olyan kályha, kemence, ahol ki lehetne égetni kerámiát. Mit kezd magával egy alkotni vágyó művész? Talál megoldást! És mind a ketten elkezdtek kísérletezni” – mondta.

Kulin Ágnes a 2025-ös tervek kapcsán elmondta, hogy idén fogják megszervezni a XV. Hollósy Simon Alkotótábort Hárspatakon.

A tárlat február 20-ig látogatható Beregszászban a Na’Conxypan Galériában (Kossuth Lajos tér 2.).

Galéria

Hírek

  • Ismeretlen Bartók-mű kézirata került elő

    Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.

  • Több díjat is kapott a Revizor az országos színházi találkozón

    Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.

  • Szent Iván éjjele, a pogány-keresztény ünnep

    A leghosszabb nappal – június 21-e – után nem sokkal, június 23-ról 24-re virradóra ünneplik Szent Iván éjjelét.

  • Őseink öröksége ma is irányt mutat

    Elődeink nyomdokain a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban Harmadik alkalommal rendezték meg az Elődeink nyomdokain elnevezésű programot a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban a „KMKSZ” Jótékonysági Alapítvány és a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával. A június 20-i megemlékezés résztvevői...

Események

Copyright © 2026 KMMI