„Megfogyva bár, de törve nem!” – Ünnepelt a kárpátaljai magyarság

Írta: Tudósítónk | Forrás: KMMI-sajtószolgálat | 2013. szeptember 24.

Gyakran hallunk kétkedő véleményeket a kárpátaljai magyarság jövőjét illetően, de ne üljünk fel a pesszimizmus vonatára: igenis sokan vagyunk, éppen elegen ahhoz, hogy ne hulljunk ki a Semmi ablakán! Erről tanúskodott a beregszászi székhelyű Európa–Magyar Házban tartott ünnepi rendezvény is, ahol a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közössége (MÉKK) és a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI) ünnepelte létrejöttének évfordulóját. A MÉKK már nagykorú, húszesztendős, komoly eredményekkel dicsekedhet. Ezt bizonyítja az évfordulóra megjelentetett brosúra is, amelyben a tisztségviselők negyven oldalon összegzik az elmúlt két évtized eseményeit.

„Megfogyva bár, de törve nem!”  – Ünnepelt a kárpátaljai magyarság

Az ötesztendős KMMI csapata a célok megvalósításán fáradozik: három fontos területen, a közgyűjtemény, a közművelődés és a tudományos kisebbségkutatás terén fejti ki tevékenységét.

Szeptember 20-án Kárpátalja számos településéről sereglettek össze a beregszászi Európa–Magyar Házba mindazok, akik osztozni szerettek volna a közös örömben. Zubánics László történész, a KMMI elnöke köszöntötte a megjelenteket, köztük Balogh Dénes és Dr. Póka Ferenc konzul urakat, akik Magyarország ungvári főkonzulátusát, illetve beregszászi konzulátusát képviselték, Muzsnay Árpádot, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület elnökségi tagját, a szatmárnémeti Kölcsey Kör elnökét, Gubcsi Lajost, a Magyar Művészetért Alapítvány elnökét.

Ezután Lőrincz P. Gabriella költő, a KMMI munkatársa elszavalta Weöres Sándor Öregek című versét, majd Marcsák Gergely verséneklő, a Dayka Gábor Középiskola szervezőtanára Bakos Kiss Károly egyik költeményét énekelte el saját megzenésítésében, gitárkísérettel.

Elsőként Zubánics László tájékoztatta az egybegyűlteket a KMMI fél évtizedes tevékenységéről, majd Dupka György elnök számolt be a MÉKK-ben folyó munkáról. Örvendetes, hogy az egyesület két évtizeden keresztül pártsemleges és politikamentes tudott maradni, olyan közösség, amely a közös célok megvalósítása érdekében olykor-olykor össze tudja hangolni a, sajnos, eléggé megosztott kárpátaljai magyar szervezetek tagjainak törekvéseit.

Helyhiány miatt még a legfontosabb fegyvertényeket sincs módunkban felsorolni, arról azonban szót kell ejtenünk, hogy az Intermix Kiadó jóvoltából eddig 227 könyv látott napvilágot, a társaság által patronált két alkotócsoport (a Magyar Írószövetség Kárpátaljai Írócsoportja és a Munkácsy Mihály Képzőművészeti Egyesület), illetve a MÉKK és a KMMI támogatásával megjelenő Együtt folyóirat személyválogatás nélkül minden alkotó embernek lehetőséget ad tehetsége megmérettetésére. Nem maradt el a megérdemelt elismerés sem: 2003-ban a MÉKK magyar állami kitüntetést, Kisebbségekért-díjat kapott.

A beszámoló után Kiss Julianna, a Beregszászi Művészeti Iskola pedagógusa harmonikán adott elő néhány zeneművet.

Ezután Gubcsi Lajos, a Magyar Művészetért Alapítvány elnöke lépett a mikrofonhoz. Beszélt az alapítvány törekvéseiről, különös tekintettel a határon túli magyarság képviselői érdemeinek elismerése terén kifejtett tevékenységről. Ezután Ex libris-díjjal tüntette ki Nagy Bélát, a Kárpátaljai Református Egyházkerület főgondnokát, továbbá a MÉKK és a KMMI közösségét. A laudációkat Borbély Ida, a MÉKK főtitkára olvasta fel. Gubcsi úr szövegíróként átadta Zubánics Lászlónak, a KMMI elnökének az Ismét Vereckénél című Rákóczi-ballada ungvári és munkácsi bemutatójáról készült DVD-t, és kérte, hogy a másolatokat juttassa el valamennyi magyarlakta település művelődési házába, iskolájába.

Az ünnepi összejövetelen szervezési kérdéseket is megvitattak. Zubánics László a MÉKK tiszteletbeli elnöki posztjára (amely Barzsó Tibornak, az Intermix Kiadó szerkesztőjének elhunytával megüresedett) Füzesi Magda költőt, a Magyar Művészeti Akadémia tagját, az elnöki és a főtitkári feladatok további ellátására Dupka Györgyöt, illetve Borbély Idát javasolta. Az egybegyűltek egyhangúlag bizalmat szavaztak nekik, és a szakbizottságok eddigi vezetőit is megerősítették posztjaikon.

Az ünnepség befejezéseként Benkő György festőművész, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola tanára megnyitotta Réti János és Klisza János közös tárlatát.

Hírek

  • Ismeretlen Bartók-mű kézirata került elő

    Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.

  • Több díjat is kapott a Revizor az országos színházi találkozón

    Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.

  • Szent Iván éjjele, a pogány-keresztény ünnep

    A leghosszabb nappal – június 21-e – után nem sokkal, június 23-ról 24-re virradóra ünneplik Szent Iván éjjelét.

  • Őseink öröksége ma is irányt mutat

    Elődeink nyomdokain a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban Harmadik alkalommal rendezték meg az Elődeink nyomdokain elnevezésű programot a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban a „KMKSZ” Jótékonysági Alapítvány és a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával. A június 20-i megemlékezés résztvevői...

Események

Copyright © 2026 KMMI