A Gyűrűk Ura filmtrilógia megjelenésének 20. évfordulóját ünnepli pénteken Új-Zéland különleges vetítésekkel, kiállításokkal és művészi bemutatókkal.
Írta: | Forrás: MTI | 2021. december 10.
A Gyűrűk Ura filmtrilógia megjelenésének 20. évfordulóját ünnepli pénteken Új-Zéland különleges vetítésekkel, kiállításokkal és művészi bemutatókkal.
Pontosan 20 éve, 2001. december 10-én mutatták be a londoni Odeon Leicester Square moziban a J.R.R. Tolkien művei alapján készült A Gyűrűk Ura és A hobbit trilógiák első filmjét, megismertetve a világgal Új-Zéland dombvidékeit, mezőségeit és erdeit, melyek a mitikus Középfölde kulisszáit adták.
Auckland és Wellington mozijaiban is lesznek vetítések, de igazán különleges az Aucklandtől 160 kilométerre lévő Hobbiton birka- és marhafarmon, “a hobbit otthonában” tartott szabadtéri vetítés lesz.
Ez a leggyorsabban teltházassá vált esemény volt, melyet valaha szerveztek – mondta Shayne Forrest, a Hobbiton igazgatója. A rajongók csaknem egy éve készítik már jelmezeiket az eseményre Forrest szerint, aki több hobbitnak, Sauronnak, orknak és Gollamnak öltözött vendégre számít.
A koronavírus-járvány miatti korlátozások nyomot hagytak Új-Zéland turizmusán. A Hobbiton a járvány előtt évente átlagosan 650 ezer turistát fogadott, de az elmúlt 12 hónapban csak 90 ezer látogató érkezett. A munkatársak számát 320-ról 50-re kellett csökkenteni.
Az évfordulós ünnepségek azonban lehetőséget adnak Új-Zélandnak, hogy visszatérhessen a turizmus élvonalába – mondta Forrest.
A hegyes fülű, szőrös lábú hobbitok hamarosan ismét megjelennek a szélesvásznon, az Amazon Studios ugyanis már tavaly megkezdte A Gyűrűk Ura sorozat forgatását Új-Zélandon. A találgatások szerint ez lehet a valaha készült legdrágább televíziós műsor.
A sorozat második évadát viszont az Amazon bejelentése szerint már Nagy-Britanniában forgatják, a történet első alkalommal hagyja el Új-Zéland kulisszáit.
A leghosszabb nappal – június 21-e – után nem sokkal, június 23-ról 24-re virradóra ünneplik Szent Iván éjjelét.
Elődeink nyomdokain a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban Harmadik alkalommal rendezték meg az Elődeink nyomdokain elnevezésű programot a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban a „KMKSZ” Jótékonysági Alapítvány és a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával. A június 20-i megemlékezés résztvevői...
Vannak utak, amelyek kilométerekben mérhetők, és vannak olyanok is, amelyek a lélek mélyén rajzolódnak ki. Az ember olykor messzire kerül szülőföldjétől, új otthont teremt magának, de a gyökerekhez vezető belső ösvény soha nem tűnik el. Erről a különleges kötődésről, az otthon és a haza sokszor össz...
A Magyarságkutató Intézet kiemelt kutatása során a székesfehérvári csontkamra (osszárium) több mint 400 genomjának elemzésével három új férfiági Árpád-házi vonalat azonosított, és ezzel kétséget kizáróan sikerült meghatározni II. (Vak) Béla király maradványait is.