Magyar Ari-festmények Beregszászban

Írta: Hegedűs Csilla | Forrás: Kárpáti Igaz Szó | 2010. november 24.

A Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI) szervezésében Beregszászban, az Európa–Magyar Házban tartották Magyar Ari festőművész tárlatmegnyitóját. A művésznőt, a megjelent vendégeket, érdeklődőket Kocsis Mária, a KAMOT Jótékonysági Alapítvány elnöke köszöntötte. Mint mondta, a rendezvény rendhagyó, hiszen az intézményben általában kárpátaljai művészek munkáit állítják ki, ezúttal viszont anyaországi művész alkotásaiban gyönyörködhetünk.

Magyar Ari-festmények Beregszászban

Matl Péter szobrász a kiállítás anyagáról szólva kiemelte: a képek kedvesek, emberközeliek, szeretetet sugároznak. Közülük talán a legszebbek a tavaszt ábrázoló munkák.

Vári Fábián László József Attila-díjas költő kihangsúlyozta, a KMMI rendezvényei mindig családias hangulatban zajlanak, ami azért is jó, mert alkalom nyílik a kötetlen beszélgetésekre. Az alkalommal élve bemutatta az Együtt irodalmi folyóirat legújabb számát.

– A hosszú élet titka, hogy az ember maximálisan leköti magát. Én ezt teszem már hosszú évek óta, így soha nem unatkozom – fejtette ki a megnyitón a művésznő. – Amikor idegenforgalommal foglalkoztam, lovakat is tartottam. De annak vége lett, így máshoz kellett folyamodnom. A fiam beíratott egy festőiskolába, aminek nagyon jó kimenetele lett, ugyanis most már én tanítok festészetet, mégpedig kizárólag beteg vagy betegségből kilábaló embereknek. Hamarosan, például egy 71 éves rákoperált tanítványomnak lesz az önálló kiállítása, aki három éve tanul nálam.

Sokat gondolkodtam, mely képeimet hozzam el. Az elsőn a világégést próbáltam ábrázolni, a másodikon a romba dőlt Budapest „kifényesedését”, a béke megjelenését, a harmadikon már a háború utáni nehézségeket igyekeztem átadni, a negyediken úgyszintén a háború utáni nehézségeket festettem meg a cigánygyerekek alakjaival. Mivel parasztcsaládból származom, nagyon szeretem a falusi miliőt. Ezért sok képemen ezt ábrázolom, és persze a tavaszt. Számomra ez a legszebb évszak. Amikor pedig Bécsbe sodort az élet, olyan iskolába kerültem, ahol aktképeket festettem. Sok önálló kiállításom volt hazámban és a határon túl is.

A megnyitón közreműködtek a Beregszászi Művészeti Iskola diákjai, valamint Molnár József hegedűművész. A tárlat 2011. február 13-ig tekinthető meg az Európa–Magyar Házban.

Hírek

  • „Az, hogy mindannyian zenészek vagyunk, egy közös pont az életünkben…”

    Közvetlen, jóindulatú, segítőkész. A zene kislány kora óta meghatározó szerepet játszik az életében, amit mindmáig szívvel-lélekkel végez. A református egyház is közel áll hozzá, s családjához. Közel húsz esztendeje orgonál a beregszászi templomban. Szabad idejét a családjával tölti, mivel két fiúgy...

  • A Dnyepertől a Dunáig – zenei utazás Kárpátalja sokszínűségében

    Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...

  • Ismeretlen Bartók-mű kézirata került elő

    Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.

  • Több díjat is kapott a Revizor az országos színházi találkozón

    Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.

Események

Copyright © 2026 KMMI