Az őszi félév második programját szervezték október 20-án a Nagyberegi Tájházban. A Gecséből és a Nagyberegi Református Líceumból érkező iskolások a nemez megmunkálásában és a fa díszítésében próbálhatták ki magukat.
Írta: René | Forrás: Kárpátalja.ma | 2021. október 21.
Az őszi félév második programját szervezték október 20-án a Nagyberegi Tájházban. A Gecséből és a Nagyberegi Református Líceumból érkező iskolások a nemez megmunkálásában és a fa díszítésében próbálhatták ki magukat.
A délelőtt folyamán huszonöt alsós kísérte figyelemmel a tájház bemutatását. Érdeklődve vették kezükbe az egyes régi tárgyakat, eszközöket. A tiszta szobában és a konyhában tett felfedezés után az udvar és a kert érdekességiet tapasztalták meg a gyerekek.
A tájházi sétát követően kezdődhetett az alkotómunka. A foglalkoztató teremben labdákat készítettek nemezből. Furman Éva kézműves segítségével mindenki megbirkózott a feladattal. Az egyszerűen elkészíthető gömbök sikerélményt nyújtottak a gyerekeknek. A tájház kamrájában a fadíszítést próbálhatták ki. Somi István felügyelete mellett beregi motívumokkal mintázott kulcstartókat készítettek a csoport tagjai pirográf technikával.
Az alkotás mellett a játék sem maradhatott el. A tájház népi játékait előszeretettel használták a gyerekek.. A program során az őszhöz illő szilvalekváros porlóst készített Olasz Piroska szakácsnő. A kemencében sült édességet jóízűen fogyasztotta mindenki a foglalkozás végén.
A Tájház napja ezzel nem ért véget. A délután folyamán a Nagyberegi Református Líceum diákjai látogattak el az intézménybe. A csoport célja elsősorban a tájház megismerése volt. Őket Gál Adél szervező fogadta. A tárlatvezetés során számos információt hallhattak magáról az épületről, a berendezési tárgyakról és a bútorzatról. A bemutatást a botanikus kertben tett séta zárta. Emellett a líceum diákjai a népi játékokat próbálhatták ki. A tájházlátogatás így a tanórák és a délutáni foglalkozások között egy kellemes időtöltést jelentett számukra.
A Nagyberegi Tájház programja a Pro Cultura Subcarpathica szervezésében, a Csoóri Sándor Alap támogatásával valósulhatott meg.
Vannak utak, amelyek kilométerekben mérhetők, és vannak olyanok is, amelyek a lélek mélyén rajzolódnak ki. Az ember olykor messzire kerül szülőföldjétől, új otthont teremt magának, de a gyökerekhez vezető belső ösvény soha nem tűnik el. Erről a különleges kötődésről, az otthon és a haza sokszor össz...
A Magyarságkutató Intézet kiemelt kutatása során a székesfehérvári csontkamra (osszárium) több mint 400 genomjának elemzésével három új férfiági Árpád-házi vonalat azonosított, és ezzel kétséget kizáróan sikerült meghatározni II. (Vak) Béla király maradványait is.
Több mint fél évszázaddal ezelőtt, 1973-ban adták át a beregszászi autóbusz-állomás új épületét, mely akkoriban 600 ezer rubeljébe került az Autóközlekedési Vállalatnak.
Magyarország Ungvári Főkonzulátusa ezúttal Naum Repkin kárpátaljai festőművész emlékkiállításának adott otthont. A tárlaton az 1995-ben Ungváron az év művészének választott alkotó mintegy húsz munkája látható; több festményt most először tekinthet meg a nagyközönség. A kiállítás felidézi egy sokolda...