Mondd el képekkel – Kárpátalja a Te szemeddel: kiállításmegnyitó és díjátadó

Írta: DA | Forrás: karpataljalap.net | 2024. november 27.

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Ifjúsági Szervezete (KMKSZ ISZ) hetedik alkalommal rendezte meg népszerű fotópályázatát Mondd el képekkel – Kárpátalja a Te szemeddel címmel. A pályázat ünnepélyes eredményhirdetésére és díjátadójára november 23-án került sor Beregszászban, az MCC Beregszászi Képzési Központjának konferenciatermében. A legjobbnak ítélt 25 fotóból kiállítást is rendeztek, amely Kárpátalja természeti szépségeit, kulturális gazdagságát és mindennapi életét tárja a közönség elé.

Mondd el képekkel – Kárpátalja a Te szemeddel: kiállításmegnyitó és díjátadó

Dobsa István, a KMKSZ ISZ elnöke beszédében kiemelte, hogy a Kárpátalja a Te szemeddel című pályázatot először 2015-ben hirdették meg, és azóta egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Idén rekordot döntött a résztvevők száma: 90 pályázó összesen 98 fotóval nevezett. Elmondása szerint a beérkezett alkotások nemcsak Kárpátalja természeti kincseit és kulturális sokszínűségét mutatják be, hanem betekintést nyújtanak a mindennapokba, az emberek közötti kapcsolatokba, valamint az élet örömeibe és kihívásaiba is. Hangsúlyozta: „Kárpátalja gyönyörű. Kárpátalja a miénk, Kárpátalja csoda szép. Érdemes itt élni, dolgozni, érdemes tenni azért, hogy itt legyen jövő.”

Buczkó István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának vezető konzulja köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy a kiállítás a remény fontosságát jelképezi. „Ez a kiállítás azt bizonyítja, hogy van remény itt, Kárpátalján, és ha van remény, akkor azt nem szabad feladni” – mondta. Hozzátette, hogy Magyarország Kormánya elkötelezetten kiáll a kárpátaljai magyarság mellett, és minden lehetséges támogatást megad számukra.

A pályaműveket háromtagú zsűri értékelte: Makó András és Szircsák Zoltán fényképészek, valamint Szabó Kata újságíró. Szabó Kata a zsűri nevében felolvasta Makó András üdvözletét, mivel egészségügyi okok miatt nem tudott jelen lenni. Üzenetében Makó András kiemelte, hogy a fotózás egyszerre szubjektív és művészi tevékenység: „Még akkor is, ha a kép egy objektíven, egy lencsén át lopódzik be a fényképezőgépünk érzékelőjébe, és ezzel egy időben sokszor a szívünkbe is, megragadva az élet egy szép, számunkra fontos pillanatát, amely majd évek múltán is ugyanazt az érzést váltja ki belőlünk, akár tizedszerre is.”

Az eredmények a következőképpen alakultak: az első helyezett Heé Viktória Tengerszem című fotója lett. A második helyezést Balogh Hanna Falusi gyermekkor szépségei című alkotása nyerte el, míg a harmadik helyezést Sápi Éva Élő hagyomány című műve kapta. Különdíjat vehetett át Kopor Ádám Örök béke című munkájáért, míg a közönségdíjat Vasas Ibolya Magyarok emlékhelye, Verecke című fotója kapta több mint 700 kedveléssel.

A díjátadót követően adott interjújában Dobsa István a nehézségek ellenére is a jövőbe vetett hit fontosságát hangsúlyozta. „Bár most borúsnak tűnik a helyzet, érdemes minden nehézség ellenére is jövőt tervezni itt, mert azt gondolom, hogy egyetlen vihar sem tart örökké. Eljön majd annak is az ideje, hogy a jövő építésében, újításában és Kárpátalja megtartásában tudunk majd együtt dolgozni” – fogalmazott az elnök.

A kiállításon bemutatott alkotások készítői emléklapot és édességet kaptak elismerésül. A rendezvényt Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta.

Hírek

  • Ismeretlen Bartók-mű kézirata került elő

    Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.

  • Több díjat is kapott a Revizor az országos színházi találkozón

    Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.

  • Szent Iván éjjele, a pogány-keresztény ünnep

    A leghosszabb nappal – június 21-e – után nem sokkal, június 23-ról 24-re virradóra ünneplik Szent Iván éjjelét.

  • Őseink öröksége ma is irányt mutat

    Elődeink nyomdokain a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban Harmadik alkalommal rendezték meg az Elődeink nyomdokain elnevezésű programot a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban a „KMKSZ” Jótékonysági Alapítvány és a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával. A június 20-i megemlékezés résztvevői...

Események

Copyright © 2026 KMMI