Jótékonysági árverés a gyerekekért

Írta: Nigriny Szabolcs | Forrás: Kiszó | 2011. április 13.

Sárgaréz kannák és kancsók, mellettük számos veretes régiség, korabeli festmény, Kárpátalja magyarlakta vidékeiről származó megannyi színű és mintázatú szőttes és egyéb műalkotás megvásárlásának lehetőségét kínálja a Mán házaspár szervezte újabb jótékonysági aukció. Az árverés, amelynek ezúttal az ungvári Country Club ad otthont, április 15-én, pénteken délután 16 órától (k.e.i.) várja az érdeklődőket, akik kellemes körülmények között, minden valószínűség szerint egy éjfélbe nyúló, zenés-műsoros est keretében áldozhatnak a művészet oltárán, vásárolhatják meg és ezáltal magukénak tudhatják a számukra legszebbnek és legértékesebbnek vélt műalkotást.

A részletekről a szervezőknél érdeklődtünk.

– Az eddigi hasonló típusú aukcióink mind beváltották a hozzájuk fűzött reményeket – jelzi Angéla, az orvosfeleség. – Az árveréseken befolyt összegekből több tízezer hrivnyával támogattunk gyermekintézményeket. E nemes célt tűztük magunk elé most is. Mint orvos, nap mint nap tapasztalom, milyen körülmények között élnek és nevelkednek például a megyeszékhely-közeli Maljatko gyermekotthon lakói, mennyi törődésre, gondviselésre, gyógykezelésükhöz anyagi segítségre van szükségük, hogy a 25 évvel ezelőtti csernobili tragédiának még írmagja se maradjon szervezetükben. Reményeink szerint az idei aukció eredményeként ismét jelentős mértékben támogathatjuk az említett intézményt.

– Meglehetősen pénzszegény világunkban van-e alapja a komolyabb bizakodásnak? – fordultunk Mán Mihályhoz.

– Nagy szerencsénk, hogy elsősorban a magyar ajkú kárpátaljai festőművészek, keramikusok, rézművesek, fafaragók és szövők fogékonyak minden hasonló gondolatra, és készségesen állnak rendelkezésünkre. Sorra hozzák el alkotásaikat, kínálják fel jótékonysági célra alkotásaikat, még akkor is, ha árveréseken, szalonokban vagy üzletekben netán nagyobb összegért értékesíthetnék.

– Csak az első lépés volt nehéz – veszi át a szót ismét Angéla. – Emlékszem, mennyire aggódtam, hogy kevés lesz a felajánlást tévő művész és a vásárló. Ám, mint kiderült, félelmem alaptalan volt. Bebizonyosodott, a művészek között még mindig rengeteg a jólelkű ember, olyan, aki szívesen segít, nem gondolva arra, annak mekkora anyagi vonzata lesz. Az előjelek arra utalnak, hogy felajánlásokban ezúttal sem lesz hiány. Már lépni is alig tudunk, annyi festmény, kézimunka és régiség gyűlt össze a lakásunkban. Értesüléseink szerint ez még csak a fele a teljes mennyiségnek.

– Neves művészek is vannak a felajánlók között?

– Teljes listát még nem áll módomban közölni, tehát egyelőre csak azokat sorolnám, akiknek a munkái már nálunk vannak, s amelyekből arra következtethetünk, hogy a magyarok a legaktívabbak. Ismét biztosan itt lesznek a már nem élők sorából a beregszászi Garanyi József, az ungvári Volodimir Cse­repánya és Vjacseszlav Prihogyko festményei. A maiak közül találkozhatnak az érdeklődők a Kárpátaljai Boksay József Szépművészeti Múzeum igazgatója, Erfán Ferenc és a Kárpátaljai Festőművészek Szövetsége elnöke, Borisz Kuzma munkáival. Rajtuk kívül jelen lesz alkotásaival Soltész Péter, Kopriva Attila, Lő­rincz Katalin és valószínűleg még sokan mások. Gyönyörű kézimunkák és szőttesek érkeztek az Ungvári, a Beregszászi, a Munkácsi és a Nagy­szőlősi járás magyarlakta falvaiból. A húsvéthoz közeledve hímes tojások és a már említett régiségek tovább színesítik a palettát. Aki teheti, saját szemével győződhet meg minderről az árverésen. Jöjjenek, nézelődjenek, vásároljanak. Mindenkit szívesen látunk!

Hírek

  • Hagyománytisztelet és folyamatos megújulás – Villásek-kiállítás a Munkácsy Mihály Magyar Házban

    A múlt század első évtizedeiben a kárpátaljai festőiskola létrehozásával nagyszerű kezdeményezés élére állt Boksay József és Erdélyi Béla. Az azóta eltelt bő száz esztendő bebizonyította, hogy a festőiskola újabb és újabb nemzedékeinek képviselői saját formanyelvüket megalkotva tudnak maradandót fel...

  • Kollégái és saját lelkiismerete hajszolták őrületbe az anyák megmentőjét

    Semmelweis Ignác 1865 nyarán a családjával barátja bécsi klinikáját látogatta meg. Mivel az úton elfáradt, elfogadta a felkínált vendégszobát. Pihenése után, amikor ki akart lépni az ajtón, ápolók közölték vele, hogy őrültként a döblingi elmegyógyintézetbe került. Amikor ellenállt, kényszerzubbonyt ...

  • Két kárpátaljai díj a kisvárdai színházfesztiválon

    Harminchatodik alkalommal szervezték meg a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválját június 21-e és 29-e között – közölték a szervezők. A rendezvény a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Kulturális Alap, Kisvárda Város Önkormányzata és a Déryné Program által valósult meg.

  • Ikonikus mesefigurák miniszobrok formájában (2. rész)

    Talán nincs is olyan lokálpatrióta, aki ne hallott volna az ungvári miniszobrokról. A bronzból készült miniatűrök hamar Kárpátalja megyeszékhelyének népszerű látványosságává váltak. Az első ilyen alkotás 2010-ben tűnt fel az Ung folyó partján. Az azóta eltelt 14 év alatt több mint 60 miniszobor kész...

Események

Copyright © 2024 KMMI