„Hass, alkoss, gyarapíts…” – a magyar kultúra napját méltatták Ungváron

Írta: Mondik Márta | Forrás: Kárpátalja.ma | 2022. január 23.

A Pro Cultura Subcarpathica (PCS) civil szervezet a magyar kultúra napjának méltatásával indította rendezvényei sorát január 22-én, Ungváron.

Az ünnep alkalmából a 15 éves Kokas Banda adott koncertet a Bavka Kárpátaljai Akadémiai Megyei Bábszínházban. Az együttes műsora egy számadás az elmúlt 15 évben megélt, felgyűjtött kárpátaljai néphagyományokról. A formáció ragaszkodik a kárpátaljai népzenészek foglalkoztatásához. Lehetőséget nyújt a fiatalok számára a zenekarban történő közös muzsikálás megélésére, valamint az oktatói tevékenység megismerésére és gyakorlására. A zenekar munkáját Ukrajnában és az anyaországban is elismerték.

„Hass, alkoss, gyarapíts…” – a magyar kultúra napját méltatták Ungváron

A rendezvény megnyitóján Cseh Áron, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának vezető konzulja elmonda, hogy ezen a napon évezredes hagyományainkra, gyökereinkre emlékezünk. Azokra az értékekre, melyek minden magyarnak fontosak.

Kiemelte:

– A mai napon büszkének kell lennünk, hiszen nemzetünk sokat adott Európa és a világ kultúráinak. Azt kívánom mindenkinek, hogy ez az örökség adjon erőt és kitartást a mindennapi problémák megoldásához.

Dr. Orosz Ildikó, a PCS elnöke felelevenítette a magyar Himnusz megírásának és keletkezésének történetét. Hangsúlyozta, hogy a mi himnuszunk egy ima. Ima, Istenhez, hogy tartsa meg népünket és óvja meg nemzetünket.

– Mikor a Himnuszt énekeljük, jó szívvel mondhatjuk, hogy mi egyházi éneket, s a magyarok imádságát énekeljük, amely mindenkié és amely egyúttal a kultúránkat is jelképezi. Nekünk pedig ezt át kell adni, meg kell őrizni és meg kell élni. Mindenkinek a maga helyén, mert a mi kultúránkat mások nem fogják megőrizni – fogalmazott az elnök asszony.

Ezt követően Andriana Szusko, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnökhelyettese köszöntötte a megjelenteket.

A köszöntők után a jelenlévők elénekelték nemzeti imádságunkat, majd a Kokas Banda vette birtokba a színpadot. A koncerten Kárpátalja hagyományai kerültek előtérbe. Repertoárjukban többek között nagypaládi juhász nóták, csárdások és cigánycsárdások, nagydobronyi gyermekjátékok és dallamok, szőlősgyulai táncok, valamint felső-tiszavidéki lakodalmas táncok szerepeltek.

A tartalmas előadás után okleveleket adtak át a kárpátaljai magyar népdalkincs éltetéséért és átörökítéséért. Az elismerésben Barta Irén, Kocsis Lídia, Szántó Margit, Nagy Julia, Molnár T. Gizella, Ráti Borbála, Szanyi F. Mária, Kokas László, Kokas Károly és Kokas József részesültek.

Hírek

  • Ismeretlen Bartók-mű kézirata került elő

    Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.

  • Több díjat is kapott a Revizor az országos színházi találkozón

    Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.

  • Szent Iván éjjele, a pogány-keresztény ünnep

    A leghosszabb nappal – június 21-e – után nem sokkal, június 23-ról 24-re virradóra ünneplik Szent Iván éjjelét.

  • Őseink öröksége ma is irányt mutat

    Elődeink nyomdokain a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban Harmadik alkalommal rendezték meg az Elődeink nyomdokain elnevezésű programot a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban a „KMKSZ” Jótékonysági Alapítvány és a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával. A június 20-i megemlékezés résztvevői...

Események

Copyright © 2026 KMMI