Súlyos betegséget követően január 5-én elhunyt Kádas Katalin festőművész, grafikus, a Bereg Alkotóegyesület egykori elnöke.
Írta: | Forrás: Kárpátalja.ma | 2022. január 06.
Súlyos betegséget követően január 5-én elhunyt Kádas Katalin festőművész, grafikus, a Bereg Alkotóegyesület egykori elnöke.
A képzőművész Beregszászban született. Édesanyja tanítóként, édesapja főkertészként dolgozott Nagybaktán. Művészi hajlamát anyai ágról örökölte.
1967-től rendszeresen vett részt csoportos és önálló kiállításokon.
1994-ben festő társaival megalapították a Bereg Alkotóegyesületet, melynek elnöke volt. 1997-ben települt át Magyarországra.
Kádas Katalin áttelepülése után igyekezett bekapcsolódni az anyaországi művészeti életbe is, több sikeres egyéni és csoportos kiállítása volt, képeket zsűrizett, mások tárlatát nyitotta meg, és folytatta nemcsak festő- és képzőművészeti, hanem költői pályafutását is.
Négy verses-rajzos kötete jelent meg: az első 1995-ben Ego címmel Kárpátalján, az Ungvári Intermix Kiadó gondozásában. A második kötete pedig Megfestettelek címmel jelent meg már Nyíregyházán szponzorok támogatásával. A harmadik kötete a Lángolás címet kapta. A legutolsó pedig az Álomfátyoltánc címmel került a könyvespolcokra.
Kádas Katalin festőművész 2013-ban húsz képét adományozta a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezetnek. Az életművének jelentős részét képező alkotások ezzel méltó helyre kerültek.
Életében több mint hetven kiállításon mutatta be alkotásait.
Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.
Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.
A leghosszabb nappal – június 21-e – után nem sokkal, június 23-ról 24-re virradóra ünneplik Szent Iván éjjelét.
Elődeink nyomdokain a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban Harmadik alkalommal rendezték meg az Elődeink nyomdokain elnevezésű programot a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban a „KMKSZ” Jótékonysági Alapítvány és a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával. A június 20-i megemlékezés résztvevői...