Állandó kiállítással emlékeztek a kommunizmus áldozataira Munkácson

Írta: K. A. | Forrás: karpatinfo.net | 2021. február 26.

A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapját a magyar Országgyűlés 2000-ben elfogadott rendelete szerint minden év február 25-én tartják. Erről megemlékezvén rendezvényeket tart a világ magyarsága. Kárpátalján több tízezren szenvedték meg a magyar és német nemzetiségű férfiak sztálini táborokba történő internálását. Így számunkra máig fájdalmas az emlék.

Állandó kiállítással emlékeztek a kommunizmus áldozataira Munkácson

Február 25-én a Kommunista Diktatúrák Áldozatainak Emléknapja Kárpát-medencei programjába illeszkedve a Szolyvai Emlékparkbizottság a Munkácsi Vármúzeummal és a partnerszervezetekkel közösen nyitotta meg a kommunista totalitárius rendszer kárpátaljai megtorlással kapcsolatos anyagait bemutató állandó kiállítását a munkácsi várban.

A rendezvény kezdetén Lengyel Sándor, a Munkácsi Városi Tanács ügyvezetője, Mihajlo Belekanics, a vármúzeum igazgatója és Szilágyi Mátyás, Magyarország Beregszászi Konzulátusának főkonzulja vágta át a kiállítás megnyitását jelképező szalagot.

„A mai kiállítás anyaga – mely magyar, ukrán, német nyelven olvasható – bizonyíték arra, hogy Kárpátalján több nemzet élt és él ma is. Ezzel a tárlattal adózunk azoknak, akik életükkel fizettek 75 évvel ezelőtt” – emelte ki köszöntőjében Lengyel Sándor.

„Történelmi eseményre került ma sor. Egy olyan kiállítást nyitottunk meg, amely szorosan kapcsolódik a vár történelméhez. Az épület szimbolikus. A szabadságot és a rabságot is szimbolizálja egyaránt” – kezdte beszédét Dupka György, a Szolyvai Emlékparkbizottság titkára, majd részletesen bemutatta a tárlat anyagát. 

A dokumentumokon keresztül ismerhetjük meg Kárpátalja tragédiáját, a történelmi egyházak papjainak meghurcolását, akiket GULÁG-rabságra ítéltek.

„Eddig közel 12 ezer áldozat neve került fel a Szolyvai Emlékpark márványtábláira. E rendezvényünk főhajtás az áldozatok emléke előtt” – zárta bemutatóját a Gulág-kutató. 

Olekszandr Sersun, Munkács polgármesterének turisztikai ügyekben illetékes tanácsadója szintén megemlékezett az elhurcoltakról, kiemelve, hogy a megjelentetett pannókon keresztül a térséget látogatók mélyebben megismerhetik múltunkat.

Szilágyi Mátyás főkonzul jelentőségteljesnek tatja a kiállítás létrejöttét, hiszen így eddig nem ismert tényekre derült fény.

„A történelem szempontjából nagyon fontos, hogy mindazt, amivel rendelkezünk, megmutathassuk. Ezért a jövőbeli terveink között szerepel ennek a kiállításnak a kibővítése is” – tette hozzá Zubánics László, az Ungvári Nemzeti Egyetem tanszékvezetője.

A rendezvény zárásaként Majnek Antal, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Marosi István, az Ortutay Elemér Görögkatolikus Szakkollégium vezetője kérték Isten áldását a jelenlévők életére.

Hírek

  • A Dnyepertől a Dunáig – zenei utazás Kárpátalja sokszínűségében

    Fergeteges hangulatban telt a Kárpátaljai Megyei Filharmónia Magyar Melódiák Kamaraegyüttesének A Dnyepertől a Dunáig című ukrán–magyar estje. A műsor nem véletlenszerű válogatás volt, hanem gondosan felépített út a Dnyepertől a Dunáig, az ukrán dallamtól a magyar csárdásig, a népdal egyszerűségétől...

  • Ismeretlen Bartók-mű kézirata került elő

    Bartók Béla 1907-ben írt, eddig ismeretlen kompozíciójára bukkant a Bősze Ádám Zenei Antikvárium. A dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, ám hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként, amelyet a magyarországi antikvárius 2024-ben vásárolt meg.

  • Több díjat is kapott a Revizor az országos színházi találkozón

    Díjátadó Gálával és a Hegedűs a háztetőn című előadással ért véget az Országos Színházi Találkozó Debrecenben. A szakmai zsűri döntése alapján idén 12 díj született.

  • Szent Iván éjjele, a pogány-keresztény ünnep

    A leghosszabb nappal – június 21-e – után nem sokkal, június 23-ról 24-re virradóra ünneplik Szent Iván éjjelét.

Események

Copyright © 2026 KMMI